Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

V Jirkově vzniká hasičské muzeum

Jirkov uvažuje o zřízení velkolepého hasičského muzea v nynějším hasičském domě v Tyršově ulici. Dobrovolní hasiči zde mají nyní část svého zázemí, především ale využívají jiné objekty v areálu, proto by zde mělo město prostory k dispozici. Nejde však jen o předražený rozmar starostovy kliky?

Podle návrhu by měla v hasičském domě vzniknout jedna místnost jakožto infocentrum – s prostorovou mapou města a trojrozměrnými modely nejvýznamnějších staveb, které v Jirkově najdeme. Zde má vyrůst také malá rozhledna, z níž by šlo na tuto mapu koukat. Druhá místnost, která by se měla nově zřídit pro návštěvníky, má ukazovat hasičskou minulost města.

Projekt muzea pro město zpracovala společnost AV media sídlící v Praze. Jeho realizace má vyjít celkem na částku 30 milionů korun, což je zhruba desetina ročního rozpočtu celého Jirkova. Zjednodušeně řečeno, více než jeden celý měsíc by Jirkované dělali jen na tento rozmar, který propaguje zejména starosta R. Štejnar (ČSSD) a šéf kultury B. Fryč. To vše za situace, kdy město tíží mnohem vážnější problémy – špatná veřejná dopravní obslužnost ve večerních a časně ranních hodinách + víkendech, stav některých chodníků, nedostatek parkovacích míst, obecně vandalství nebo přehlížený problém soužití s nevychovanými spoluobčany v sociálně vyloučených lokalitách. Zde všude by mohlo 30 milionů výrazně pomoci.

Konečné rozhodnutí budou mít zastupitelé, vzhledem k velmi slabé opozici (v Jirkově spolu vládne ČSSD, ODS, KSČM a Hnutí pro sport a zdraví – pro starostovy návrhy ale zvedají prakticky vždy ruku i zástupci Nového severu a Jirkova 21. století) se dá předpokládat, že projde bez větších problémů. Ze zastupitelů proti návrhu právě s odůvodněním vysokých nákladů, které budou chybět jinde, vystoupil jen Josef Šebek.

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016