Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Svojsíkovy sady – zničený pomník a kostel sv. Anny

Zničený pomník obětem I. světové války hodlá město Jirkov letos na jaře opravovat. Fotogalerií si připomeňme také kostel sv. Anny, který stál před jirkovskou ZUŠ do roku 1966.

Památník obětem I. světové války na místě někdejšího hřbitova před tehdejší školou (dnes ZUŠ) vyrostl u příležitosti 10. výročí od konce války v roce 1928. Obec na něj tehdy přispěla třemi tisíci korunami. Od roku 1945 chátrá, tabulky se jmény 141 Jirkovanů padlých ve válce zmizely již dávno, nečitelný je také nápis „Hrdinům domov” (1914 den Helden † der Heimat 1918) v horní části pomníku. Město na jeho opravu dá 200 000 korun a s rekonstrukcí by se mělo začít již v dubnu.

Kostel sv. Anny stál přímo naproti dnešní ZUŠ na místě někdejšího hřbitova. Ten byl zrušen v roce 1904 a prostor se proměnil v parčík, který je zde dosud. Kostelík vznikl pravděpodobně na místě starší kaple. Jednalo se o jednolodní stavbu s obdélnou lodí a trojboce uzavřeným presbytářem. Nechyběla mu ani drobná věžička. V 50. letech minulého století byl kostel vyrabován, zbourán byl nakonec v březnu 1966.

Fotografie z března 1966 ukazují poslední chvilky jednoho ze zmizelých jirkovských kostelíků:

 

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016