Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Od bombardování Chomutova uplynulo 73 let

Na konci druhé světové války nebyl ušetřen spojeneckých bomb ani severočeský Chomutov. V době, kdy už byl konec války neodvratitelný, spojenci útočili s cílem zlikvidovat průmysl v podkrušnohoří.

Co se vlastně na konci 2. světové války stalo? 19. dubna 1945 kolem čtvrté hodiny ráno bylo na město svrženo přes 3 000 těžkých pum s cílem zničit podkrušnohorské komunikace a průmyslové závody. Při těchto náletech zemřelo 200–500 (údaje se liší) chomutovských občanů. Spojenci totiž bombardovali i civilní obydlí a obytnou čtvrť dnes nazývanou Na Moráni.

Bombardování bylo rozvrženo do několika dnů kolem tohoto data, spojenecké bombardéry se zaměřily na Manesmannovy závody, Poldinu huť a hlavní nádraží. Chomutovské nádraží bylo těžce poškozeno a stalo se neprůjezdným. Zasaženy byly drážní budovy a ve výtopně bylo zničeno 40 lokomotiv. Poškozeno bylo 220 domů, z toho pětadvacet kompletně srovnáno se zemí. Často se stávalo, že letci cíle špatně zaměřili a například namísto nádraží spustili bomby až za něj mezi koleje a Spořice. Zde v lesíku jsou dodnes patrné jasné kruhové jámy vyhloubené po dopadu bomb (viz foto).

Veliké škody při náletu na Chomutov utrpěla také obec Spořice, která však byla od 1. dubna 1943 do konce války součástí Chomutova. Zde bylo zničeno přes dvaatřicet domů, dalších více než dvacet poškozeno a zahynulo zde na šedesát lidí.

Mezi místními se traduje, že v místech nad nádražím, kde dnes stojí obchodní centrum Globus, je stále několik nevybuchlých pum, při jejichž vybuchnutí by byl okruh v okolí až dvou kilometrů silně zasažen. Tyto informace jde jen stěží ověřit, nevybuchlá munice z válečného období se však i v našem regionu objevuje poměrně často.

Masakrování civilního obyvatelstva, Čechů i Němců, kteří v této době v Chomutově žili, lze označit za genocidu zrovna tak, jako každé jiné cílené vyhlazování civilistů. Čest jejich památce.

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016