Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Krampusáci budou letos řádit v Chomutově

Průvod děsivých čertů je známý hlavně z tradičních rakouských slavností Krampuslauf. Ve spolupráci s magistrátem města Chomutova projde letos poprvé Chomutovem přibližně 17 Krampusáků z Kadaně 10. prosince. Akce začne v 16:00, končit bude v 18:00.

Akce bude rozdělena do dvou částí. První část se bude konat od 16:00 do 17:00 v átriu městské knihovny, kde bude kromě Krampusáků k vidění také Mikuláš s andělem. Tato část bude určena výhradně rodinám s dětmi. Od 17:00 do 18:00 pak budou Krampusáci k vidění na náměstí.

Facebooková údálost: Krampus-peklo v Chomutově

Čerti budou nahánět strach v ručně namalovaných vyřezaných maskách z lipového nebo borového dřeva. Každá maska je osazena pravými rohy především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy čertů jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí. Kostýmy jsou dělané jako kombinézy nebo dvoudílné obleky. V posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon.

Hlasité řinčení řetězů a zvonění velkých kravských zvonů má vyhnat zlé lidi z města. To se bohužel nepovedlo v Jirkově, kde se lidé z řad nepřizpůsobivých pořadatelům snažili ničit kostýmy a ohrožovali je zejména zezadu házením plných pet láhví.

Pokud jste tedy připraveni na pořádné čerty, neváhejte zavítat 10. prosince do Chomutova. Mimo to budou také Krampusáci k vidění především 4.12. v Žatci, 11.12. v Sokolově, nebo také v Mostě 17.12.

jr

Zanechat názor

Copyright Jirkovský rytíř © 2016