Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Koho volil Jirkov?

Zatímco jiná média rozebírají výsledky voleb v celostátním měřítku a spekulují nad možnými koalicemi a spojenectvími úspěšných stran, není od věci se podívat také na to, jak se volilo v našem městě.

Na rozdíl od celostátních výsledků by Jirkované do sněmovny neposlali 9 stran, bylo by jich jen šest. Nejsilnější hnutí ANO 2011 zde drtivě vyhrálo se ziskem 37,19%. Druhé hnutí Svoboda a přímá demokracie uspělo v porovnání s celkovými výsledky také velmi výrazně, získalo 16,09% hlasů.

Třetí skončila KSČM, pro kterou hlasovalo 10,2% voličů, pro čtvrtou ODS potom 8,01%. Páté Piráty volilo v Jirkově 7,46% občanů.

Poslední stranou, která v Jirkově překročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny je ČSSD. Strana, která ovládá jirkovské zastupitelstvo, získala pouze 6,99% hlasů. S takovýmto výsledkem v komunálních volbách, které jsou již příští rok, by současný starosta Štejnar seděl v jirkovském zastupitelstvu zřejmě sám. Mimochodem, jirkovský starosta zde získal 113 preferenčních hlasů. V rámci své strany sice nejvíc ze všech kandidátů, v porovnání právě s posledními komunálními volbami ale o více než tisícovku méně. Tehdy ho podporovalo 1138 občanů Jirkova.

Ostatní strany a hnutí získaly méně než 3%, pro dvě volební uskupení – ČSNS a Cestu odpovědné společnosti nehlasoval v Jirkově vůbec nikdo. Volební účast dosáhla pouhých 43,68%.

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016