Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Jirkovští radní umí šlapat po lidech

Vláda premiéra Sobotky, která před pár dny sbalila kufry, aby uvolnila místa manažerům z ANO, proslula omezováním drobných občanských svobod – šmírování drobných živnostníků skrze EET nebo zákaz kouření v putykách jsou jen dva z mnoha případů. Ryba smrdí od hlavy, ani jirkovští radní však nestojí stranou a kam vládní chapadla nedosáhnou, hbitě zaskočí starosta z ČSSD a jeho parta věrných podržtašků z ODS a KSČM.

Jelikož levicoví politici (ti tzv. pravicoví jim však často zdárně sekundují) neznámo kde přišli na prazvláštní myšlenku, že vědí nejlépe, jak by občané, kteří je do funkcí zvolili, měli žít, nevyhneme se podobným vyhláškám proti zdravému rozumu a přirozené lidské svobodě ani v obcích, Jirkov nevyjímaje.

V poslední době se právě v Jirkově jedná o dva příklady. První se týká někdejšího hotelu Kavalír v Chomutovské ulici. Pěkný velký dům na okraji Nových Ervěnic již několik let zeje prázdnotou. Město dostalo nabídku od majitele budovy, který zde chtěl zřídit v přízemních prostorách hernu. Ty jsou až na jednu výjimku na celém území města zakázány. Pokud by jeho návrh prošel, obnovil by v budově Kavalíru také možnost ubytování. Město mohlo mít příjem z výherních automatů i poplatky z ubytování, nevyužitá budova mohla ožít a sloužit občanům. Starostova klika však řekla tvrdohlavé ne.

Druhá vyhláška se týká rozšíření zákazu pití alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích. Platí již skoro na celém území města – všech sídlištích nad přivaděčem, částích Nových Ervěnic, centra Jirkova a Olejomlýnského parku. Zdravý rozum by chápal zákaz před školami, školkami nebo na dětských hřištích, dobrodějům z radnice to však nestačí. Neotevřete si tak plechovku piva v parném létě při procházce městem, nevyjdete s pulitrem před hospodu na jinak zakázanou cigaretu ve vnitřních prostorách, o což se zase zasloužili politici z vyšších míst, avšak stejných stran.

Ano, je problém, pokud někdo nahází výplatu do automatu a pak nedokáže zaopatřit svou rodinu či sám sebe. Je však na vině existence herny, kterou by jinak navštívili z velké části lidé, kteří takové problémy nemají? Ano, je problém, pokud party alkoholiků s lahváči okupují prolézačky na dětských hřištích. Proč by ale měli být trestáni všichni, kdo s jedním pivem v ruce nikoho neobtěžují a hledí si svého? Neměly by problémy patologických hráčů řešit příslušné odbory magistrátů a městských úřadů, neměla by problematické hloučky opilců řešit městská policie? Jsem přesvědčen, že ano. Jsem přesvědčen, že by neměl občan přicházet o svou svobodu.

 

(autor je členem Národní demokracie)

jm

Copyright Jirkovský rytíř © 2016