Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Jirkovský masopust

O uplynulém víkendu se v Jirkově konal tradiční masopust. Průvod masek letos vedl opět do Olejomlýnského praku, kde byl zakončen v místní hospodě. Masopust ale nemusí skončit vždy šťastně. Připomeňme si pověst, která vypravuje o jirkovském masopustu roku 1588.

Průvod značně rozjařené jirkovské mládeže v maskách se zastavil před hřbitovem, kde hlavní trubač průvodu zatroubil na svou trumpetu a zvolal: „Vstávat, lenoši, dnes je přeci masopust!“ Průvod se vydal na cestu do Chomutova, kde pokračoval ve veselí a účastníci se vydatně posilňovali na zpáteční cestu do Jirkova. Na té si však všimli, že s nimi jde ještě někdo další – černý jezdec, mávající černou korouhví s lebkou a štítem s kostlivcem. Při pohledu na něj dostávali mnozí strach. Úplné zděšení ale nastalo u jirkovského hřbitova, kde jezdec vzal za rameno trubače, který zval mrtvé k oslavám a zvolal: „dnes jsem byl já vaším hostem, o příštím masopustu budete zase vy mými hosty!“ a zmizel.

Účastníci průvodu nakonec považovali tuto událost za masopustní vtípek a pokračovali v oslavách. Následujícího dne ale zemřel vrchní trubač průvodu a za ním den po dni další. Počet mrtvých dosáhl ke čtyřem stovkám. Jirkovský kněz nakonec mládeži poradil, aby na příští rok připravila další masopustní průvod, ne ovšem k oslavám, ale pro pokání. Jirkované se tedy vydali ve smutečních šatech na hřbitov a prosili mrtvé o odpuštění. Od té doby již v Jirkově nikdo takto záhadně nezemřel.

Závěrem můžeme dodat, že touto pověstí jirkované zřejmě objasňovali morovou epidemii, která město v tomto období postihla.

Fotografie zachycují masopust v Jirkově r. 1938.

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016