Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Jirkov má zájem o synagogu

Bývalá jirkovská synagoga stojící v ulici 5. května je na prodej. Současný majitel za ní chce 2 miliony korun. Budova slouží již řadu let jako sběrna kovového odpadu, paradoxně proslula třeba výkupem kradených bronzových destiček z židovského hřbitova v Terezíně.

Židé se v Jirkově usazovali od poloviny 16. století, jejich komunita však nebyla nikdy příliš početná. Malé ghetto se skládalo z modlitebny a tří domků, z nichž dva se dodnes zachovaly a jsou obydlené. Pozemek k výstavbě synagogy přidělila Židům v roce 1844 červenohrádecká hraběnka Gabriela Buquoyvá (po které byl mimo jiné pojmenován hlubinný důl v Horní Vsi u bývalého chomutovského kina Oka nebo zaniklá sklářská obec Gabrielina Huť mezi Kalkem a Brandovem u hranic se Saskem). Synagoga byla postavena o dva roky později v roce 1846. V roce 1853 pak synagogu zasvětil rabín Pick z Teplic. Bohoslužby zde probíhaly někdy do třicátých let minulého století, ovšem jen výjimečně. Židů totiž v Jirkově příliš nebylo, soustředili se do Chomutova a zejména Údlic, kde byla jejich komunita početná.

Během křišťálové noci měli synagogu v hledáčku mladíci z Hitlerjugend, kteří ji hodlali po vzoru chomutovských soukmenovců vypálit. Na to se ovšem natolik posilnili alkoholem, že toho nakonec nebyli schopni a budovu jen pokreslili. Chomutovská synagoga, která stála v dnešní Mostecké ulici naproti sportovní hale, ovšem likvidaci neunikla. Na jejím místě dnes stojí bytový dům.

Po válce již tato budova sloužila jako skladiště a sběrna druhotných surovin, která v ní funguje dodnes.

Nejbližší zachovalá synagoga stojí v Žatci. Jejím vlastníkem je chomutovský „pornostarosta“ Černý, který v ní pořádá dekadentní výstavy nebo ji využívá k focení aktů.

Jirkov hodlá v případě odkoupení budovu a její okolí upravit, měl by zde vzniknout také menší parčík.

jr

Zanechat názor

Copyright Jirkovský rytíř © 2016