Jirkovský rytíř

Město Jirkov a okolí

Bezdomovci v areálu ZŠ v Chomutově. Jirkov kráčí stejným směrem.

V areálu základní školy a domova mládeže (internátu pro středoškoláky) v Beethovenově ulici v Chomutově se usídlili místní bezdomovci. Z hadrů a odpadu si zde vybudovali letní sídlo. Ani ne pět minut pěšky odtud se nachází přitom městem financovaná noclehárna.

Noclehárnu v Kochově ulici v areálu nemocnice, od které ji nyní odděluje nízký plůtek, zřídilo město Chomutov přes odpor místních občanů v závěru roku 2015. Samotné zřízení bylo doprovázono řadou lží ze strany města. Ještě v únoru zmíněného roku sliboval tehdejší primátor Jan Mareš (ČSSD) v týdeníku Nástup, že se žádná noclehárna nechystá a jde jen o poplašné zprávy. Dnes sedí Jan Mareš opět v radě města Chomutova. Na podzim poté tehdejší náměstek primátora Bystroň z ultralevicového PRO Chomutova obhajoval před plným sálem nespokojených místních občanů v ZUŠ na náměstí TGM smysl nového zařízení. Argumentačně noclehárnu sice neobhájil, přesto zařízení vzniklo.

Jak vidíme, místním pobudům je to tak nějak jedno, než by dodržovali nějaká pravidla, raději se usídlí v těsné blízkosti noclehárny – v areálu základní školy. Chomutovskou noclehárnu za peníze z městského rozpočtu nespravuje samo město, které ji tolik hájí, ale soukromá organizace K srdci klíč. A podobným směrem nyní kráčí i město Jirkov, kterému vládne stejná politická strana, ze které pochází i zmíněný Jan Mareš, který obvinil Chomutovany ze lží a šíření poplašných zpráv, přitom sám byl tím, kdo lidi klamal.

Jirkov provozuje ubytovnu pro lidi v nouzi v Nových Ervěnicích, konkrétně v ulici Boženy Němcové. Její klienty můžeme vídat třeba u blízkého supermarketu, kam chodí popíjet víno z plastu. Často v opilosti obtěžují místní občany. Městské policii to nevadí, ostatně ji zřizuje také město, stejně jako ubytovnu. Řešením problémů by tak město popíralo svoji vlastní politiku – a to by se nemuselo voličům líbit.

Od roku 2018 předává Jirkov ubytovnu (stejně jako je tomu v Chomutově) neziskové organizaci – v jirkovském případě je to Armáda spásy – a prakticky se tak zříká odpovědnosti za zařízení, které bude i tak dále financovat z kapes Jirkovanů.

Nechci vyvracet potřebnost sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, v Chomutově i Jirkově ale již působí azylové domy. Ten v Chomutově spravují městské sociální služby, problémy v okolí ze strany jeho klientů nejsou, nabízí pokoje rozdělené po patrech samostatně pro muže, ženy a matky s dětmi. Vidí-li město (Chomutov i Jirkov) potřebu dalších zařízení, nemělo by jednak lidem lhát, především by ale mělo vzít odpovědnost na sebe, ne na těžko kontrolovatelné subjekty živené příjmy z veřejných rozpočtů.

Jan Mrázek

(autor je členem Národní demokracie)

  

Letní sídlo bezdomovců v Beethovenově ulici.

jr

Copyright Jirkovský rytíř © 2016